Հայկական բոլոր ապրանքների մեջ Հայաստանից ամենաշատ արտահանվող ապրանքն է ալկոհոլը։ Դա, իհարկե, պայմանավորված է արտադրանքի որակով, որն իր հերթին՝ արտադրության դարավոր ավանդույթներով, հայկական ձեռնարկատիրական ոգով, հավատարիմ հարկային օրենսդրությամբ (որը հեշտացնում է արտահանումը երկրից), աշխարհագրական դիրքով և հարավային կլիմայով։ Այս գործոնները ոչ միայն ազդում են արտադրանքի որակի վրա, այլև թույլ են տալիս ստեղծել եզակի, օրիգինալ հայկական ալկոհոլային խմիչքներ, որոնք մեծ պահանջարկ ունեն ամբողջ աշխարհում։
Հայկական ալկոհոլային խմիչքներ
Սկզբից նկատի ունեցեք, թե երկրում ինչ տեսակի ալկոհոլ են արտադրվում արտահանման համար։
1. Կոնյակ/կոնյակ՝ խմիչք, որն ասոցացվում է Հայաստանի հետ, հատկապես ԱՊՀ երկրների քաղաքացիների շրջանում։ Հայկական կոնյակի և դրա արտահանման մասին ավելին իմանալու համար կարդացեք «Ինչպես արտահանել կոնյակ Հայաստանից» բլոգը.
2. Գինի. շնորհիվ այն բանի, որ Հայաստանը խաղողի երկիր է, խաղողի այգիների և գինեգործական գործարանների քանակը կզարմացնի նույնիսկ եվրոպացիներին: Բազմաթիվ յուրահատուկ սորտեր կգոհացնեն ցանկացած գուրմանի։ Հայկական գինիների մասին ավելին իմանալու համար կարդացեք «Հայաստանի լավագույն գինիները» բլոգը։
3. Օղի- որտեղ մեծ քանակությամբ մրգեր են աճում, այս տեսակի սպիրտ չի կարող չարտադրվել։ Նկատի ունենալով հարավային բարենպաստ կլիման՝ հայկական օղին գոհացնում է իր բազմազանությամբ՝ խաղող, թութ, ծիրան, սալոր, հոնի, նուռ և անթիվ այլ տեսակներ:
4. Գարեջուր, ռոմ, ջին, վիսկի – այս և այլ ոգելից խմիչքները, իհարկե, կան նաև շուկայում, բայց գործարանների քանակն ու արտադրության ծավալներն այնքան տպավորիչ չեն, որքան վերը նշված անվանումները։
Առանձնահատկություններ
Հայկական ալկոհոլային խմիչքներն ունեն իրենց յուրահատկությունն ու ինքնատիպությունը, որոնք նպաստում են պահանջարկի անընդհատ աճին ոչ միայն տանը, այլև նրա սահմաններից դուրս։
Նման պահանջարկի պատճառները, իհարկե, միայն Հայաստանի աշխարհագրական դիրքն ու կլիմայական պայմանները չեն։
Կարևոր դեր է խաղում նաև Հայաստանի հնագույն մշակույթը։ Չէ՞ որ երկրում առաջին գինեգործարանները թվագրվում են մ.թ.ա. 3-4 հազ. Այսինքն՝ հազարամյակների ընթացքում զարգացել է ալկոհոլային արդյունաբերությունը՝ փոխանցելով ավանդույթներն ու արտադրական տեխնոլոգիաները սերնդեսերունդ՝ մշտապես կատարելագործվելով մինչ օրս։ Միայն այս փաստը բավական է հասկանալու համար, թե ինչու է արտադրվող ալկոհոլի որակն այդքան հետևողականորեն կատարյալ:
Բացի այդ, կա նաև սոցիալական գործոն. Բոլոր հայկական ապրանքները, ոչ միայն ալկոհոլը, ներկայանալի տեսք ունեն՝ սկսած անոթից մինչև պիտակը։ Ապրանքի արտաքին տեսքը բավականին կարևոր դետալ է, որը թույլ է տալիս ապրանք գնել ոչ միայն անձնական օգտագործման համար, այլև որպես նվեր ուրիշներին:
Արտահանում
Վերոնշյալ բոլոր գործոնները նպաստում են նրան, որ հայկական ոգելից խմիչքների ճանաչումն աճում է ոչ միայն վերջնական սպառողի, այլ նաև ներդրողների համար։ Արդյունքում անընդհատ ֆինանսավորվում և բարելավվում են արտադրության տեխնոլոգիաները և վերջնական արտադրանքի որակը, ինչը ալկոհոլային արդյունաբերությունը դարձնում է երկրում ամենահզոր և ակտիվ զարգացողներից մեկը։ Սա իր հերթին չի կարող չազդել ապրանքների արտահանման և պահանջարկի ավելացման վրա։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանից ամենաշատ արտահանվող ոգելից խմիչքի հարցին, ապա այստեղ կարևոր դեր է խաղում մարքեթինգը և երկրի նորագույն պատմությունը։ Խորհրդային տարիներին Հայաստանը երկար տարիներ կոնյակ արտադրող թիվ մեկ երկիրն էր։ Սա չէր կարող իր հետքը չթողնել, ուստի եթե հիմա ԱՊՀ երկրներից ցանկացած քաղաքացու հարցնեք, թե ինչ ալկոհոլային խմիչքի հետ է ասոցացվում Հայաստանը, պատասխանն ակնհայտ կլինի։
Եթե Դուք երբևէ չեք համտեսել հայկական կոնյակ, բայց կարիք ունեք մեծաքանակ ներմուծման, ապա exportarmenia.am հարթակը Ձեզ կտրամադրի բոլոր անհրաժեշտ տվյալները և կկազմակերպի արտադրանքի նվազագույն արտահանումը փորձարկման համար։

Самый экспортируемый алкогольный напиток из Армении
Среди всех армянских продуктов, алкоголь является самым экспортируемым товаром из Армении. Это объясняется, конечно же, качеством продукции, что в свою очередь обеспечивается многовековыми традициями производства, армянской предприимчивостью, лояльного налогового законодательства (что облегчает экспорт из страны), географическим положением и южным климатом. Эти факторы не только влияют на качество продукции, но и позволяют создавать уникальные, исконно армянские алкогольные напитки, которые имеют высокий спрос по миру.
Армянские алкогольные напитки
Для начала, рассмотрим, какие же виды алкоголя производятся в стране для экспорта.
1. Коньяк/бренди – напиток, который ассоциируется с Арменией, особенно, у граждан стран СНГ. Чтобы узнать подробнее про армянский коньяк и его экспорт, читайте блог «Как экспортировать бренди/коньяк из Армении»
2. Вино – благодаря тому, что Армения – страна виноградных лоз, количество виноградников и виноделен удивит даже искушенных европейцев. Многочисленные уникальные сорта удовлетворят любого гурмана. Чтобы узнать подробнее про армянские вина, читайте блог «Лучшие вина Армении»
3. Водка – там, где растут фрукты в большом количестве, не может не быть производства этого вида алкоголя. Учитывая, благоприятный южный климат, армянская водка радует своим разнообразием: виноградная, тутовая, абрикосовая, сливовая, кизиловая, гранатовая и бесчисленное количество других.
4. Пиво, ром, джин, виски – эти и другие алкогольные напитки, конечно, тоже есть на рынке, но количество заводов и масштабы производства не так впечатляют, как у вышеперечисленных наименований.
Особенности
Армянские алкогольные напитки имеют свою уникальность и неповторимость, которые способствуют постоянному повышенному спросу не только на родине, но и далеко за ее пределами.
Причины такой популярности кроются, конечно же, не только в географическом положении Армении и ее климате, хоть это и стало первопричиной возникновения производства армянского алкоголя в целом.
Не последнюю роль играет и древняя культура Армении. Ведь первые винодельни на территории страны датируются 3-4 тыс. до н.э. То есть алкогольная отрасль развивалась на протяжении тысячелетий, передавая традиции и технологии производства из поколения в поколение, постоянно совершенствуя до наших дней. Только этого факта достаточно, чтобы понять, почему качество производимого алкоголя настолько неизменно совершенно.
Плюс ко всему, существует и социальный фактор. Вся армянская продукция, не только алкогольная, имеет презентабельный вид, начиная с сосуда, заканчивая этикеткой. Внешний вид продукта – довольно важная деталь, которая позволяет приобрести товар не только для личного пользования, но и в качестве презента другим.
Экспорт
Все вышеперечисленные факторы способствуют тому, что популярность армянских алкогольных напитков возрастает не только для конечного потребителя, но и для инвесторов. Как следствие, постоянно финансируются и совершенствуются технологии производства и качество конечного продукта, что делает алкогольную отрасль одной из самых мощных и активно развивающихся в стране. Это, в свою очередь, не может не влиять на экспорт товара и возрастание спроса.
Что касается вопроса самого экспортируемого алкогольного напитка из Армении, то тут не последнюю роль играет маркетинг и недавняя история страны. В советское время, Армения была страной-производителем коньяка номер один на протяжении многих годов. Это не могло не оставить свой след, поэтому спросив сейчас любого гражданина из стран СНГ, с каким алкогольным напитком ассоциируется Армения – ответ будет очевиден. Что и делает коньяк/бренди самым экспортируемым алкогольным напитком из Армении.
Если вы никогда не пробовали армянский коньяк, но вам нужен оптовый импорт, платформа exportarmenia.am предоставит вам все необходимые данные и организует минимальный экспорт продукта для тестирования.